Dlaczego dom z bala jest zdrowy dla człowieka?
Domy z bala to coś więcej niż piękne, tradycyjne budowle, które charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem i naturalnym urokiem. Nie każdy wie, że drewno to surowiec, który wpływa na jakość powietrza, panujący we wnętrzach mikroklimat, a tym samym na samopoczucie ich mieszkańców. W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej budynkom z bala oraz omówimy ich zalety. Przekonaj się, że jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią zdrowy styl życia i chcą stworzyć dla siebie i swoich bliskich jak najlepsze warunki do codziennego życia.
Jak drewno wpływa na jakość powietrza w domu?
Drewno to naturalny materiał, który już od dawna stanowi podstawę budownictwa. Jego pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka jest wręcz nie do przecenienia. W końcu nie bez powodu wielu urlopowiczów co roku decyduje się na nocleg w drewnianych domkach letniskowych, w których odpoczywa się im najlepiej.
Co więc sprawia, że drewno jest tak cenionym materiałem? W przeciwieństwie do pozostałych surowiec ten nie emituje toksycznych substancji, takich jak formaldehydy czy lotne związki organiczne, które są szkodliwe dla człowieka. Działa wręcz jak naturalny regulator wilgotności – absorbuje jej nadmiar z powietrza, oddając ją wtedy, gdy wilgotność znacznie spada. Ten proces korzystnie działa na układ oddechowy człowieka, a jednocześnie zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą powodować alergie i rozmaite problemy zdrowotne.
Często słyszy się, że drewno to materiał, który „oddycha”. To umożliwia naturalną cyrkulację powietrza, która zapobiega powstawaniu stęchlizny czy zastałego powietrza, które są charakterystyczne dla budynków wykonanych z mniej przepuszczalnych materiałów. Dzięki temu powietrze jest czystsze i świeższe, a to przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.
Warto dodać, że naturalny zapach drewna ma działanie kojące – sprzyja relaksacji i obniża poziom stresu. Przebywanie w domach z bala to zatem znakomita aromaterapia, która pozytywnie wpływa na nastrój.
Antybakteryjne właściwości drewna – dlaczego są ważne dla Twojego zdrowia?
Kolejną ważną kwestią, którą należy poruszyć podczas omawiania zalet domów z bala, są antybakteryjne właściwości drewna. Ma ono bowiem zdolność do naturalnego zwalczania bakterii i innych patogenów, które mają niekorzystne działanie na organizm człowieka. Z czego to wynika? Przede wszystkim z naturalnej struktury materiału oraz znajdujących się w nim substancji chemicznych, jak np. kwasy organiczne i olejki eteryczne. To właśnie one hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmach. Dzięki temu w domach z bala ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych jest znacznie mniejsze w porównaniu do budynków wykonanych z innych materiałów.
Jak już wspominaliśmy, drewno także pochłania i neutralizuje wilgoć, co także hamuje rozwój drobnoustrojów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia czy sypialnia, gdzie wilgotność powietrza może być nieco wyższa. Należy wspomnieć także o właściwościach antystatycznych drewna. Dzięki temu, że materiał ten nie przyciąga kurzu, tym samym ogranicza ilość alergenów w powietrza. Domy z bala sprawdzą się zatem w przypadku osób cierpiących na astmę oraz zmagających się z alergiami.
Dom z bala – idealne miejsce na odpoczynek i relaks
Życie w harmonii z naturą od zawsze kojarzone jest ze spokojem i wewnętrzną równowagą. Dom z bala stanowi zatem świetne środowisko do redukcji stresu i napięcia, które w codziennym życiu są niemal nieuniknione. Jego specyficzne właściwości sprzyjają odpoczynkowi, regeneracji oraz ogólnej poprawie samopoczucie. Naturalna struktura drewna, dotyk gładkich powierzchni, subtelny zapach – to wszystko kojąco działa na zmysły, redukując poziom stresu, tworząc poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dom z bala staje się więc idealnym miejscem do regeneracji sił oraz odpoczynku po długim i stresującym dniu.
Ważnym aspektem jest tu także akustyka drewnianych domów. Drewno pochłania i rozprasza dźwięki, co prowadzi do redukcji hałasu wewnątrz domu. Brak echa, wyciszenie wnętrza oraz tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz sprzyjają koncentracji i poprawiają jakość snu. Spokojne i ciche otoczenie staje się osobistą oazą, w której każdy może relaksować się tak, jak lubi najbardziej.
Co zrobić, aby drewno zachowało swoje właściwości?
Drewno to bardzo trwały materiał. Musisz jednak pamiętać, że aby zachowało swój piękny i nienaganny wygląd oraz swoją funkcjonalność, należy o nie odpowiednio zadbać. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się jego wspaniałymi właściwościami prozdrowotnymi przez naprawdę długi czas. Jednym z zabiegów, które należy regularnie przeprowadzać (co ok. 10 lat), jest impregnacja. Dlaczego jest to konieczne? Promieniowanie UV, zmienne temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na strukturę drewna, prowadząc do jego szarzenia, pękania czy łuszczenia się starych powłok. Dobrze przeprowadzona impregnacja chroni elewację przed wilgocią, deszczem, wiatrem, śniegiem oraz przed licznymi mikroorganizmami. Jest to także sposób na zachowanie pięknego, naturalnego wyglądu domu z bala.
Pamiętaj jednak, że do impregnacji należy używać odpowiedniego preparatu. W końcu każdy gatunek drewna cechuje się innymi właściwościami i przeznaczeniem, dlatego należy starannie wybierać środek do przeprowadzenia tego zabiegu. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu do drewna koniecznie zapoznaj się z instrukcją i wszystkimi informacjami podanymi przez producenta.
Dom z bala czy murowany? Poznaj różnice!
Już wiesz, że naturalne właściwości drewna sprawiają, że wewnątrz budynków panuje przyjemny mikroklimat. Jest to materiał oddychający, dlatego reguluje wilgotność powietrza, zapobiegając tym samym powstawaniu pleśni i grzybów. W przypadku domów murowanych problem z wilgotnością może być bardziej uciążliwy. Konieczna jest odpowiednia wentylacja, która może rozwiązać tę sytuację.
Domy drewniane cenione są za ich naturalne właściwości izolacyjne. Dzięki nim w zimie jest w nich ciepło, latem zaś chłodno. To pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania oraz klimatyzacji. Jak to wygląda w domach murowanych? Mimo że są dobrze izolowane, niekiedy potrzebne są dodatkowe materiały, aby osiągnąć podobny efekt.
Materiały budowlane, z których powstają domy murowane, mogą zawierać różnego rodzaju chemikalia, wpływające na jakość powietrza wewnątrz budynku. Domy z bala, jak już pokrótce wspominaliśmy, są pod tym względem całkowicie bezpieczne – nie emitują szkodliwych substancji. Stają się więc bezpiecznym i rozsądnym wyborem dla osób, które cenią sobie zdrowy styl życia, w zgodzie z naturą.
Chcesz dowiedzieć się więcej? A może chciałbyś zlecić budowę swojego wymarzonego domu specjalistom? W każdej z tych sytuacji zapraszamy do kontaktu – z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!